Układ Słoneczny

Autor: Beata Bujnowicz

Kontakt: 0422114014

I Etap edukacyjny, klasa I.

Tytuł: Układ Słoneczny.

Dział programowy: Nasza planeta Ziemia . Program wczesnoszkolnej zintegrowanej edukacji XXI wieku klasy 1-3. J. Hanisz

Temat zajęć w odniesieniu do programu: Rakietą w kosmos.

Opis:Podczas tych zajęć uczniowie będą mieli możliwość podzielenia się posiadanymi wiadomościami dotyczącymi kosmosu oraz obejrzenia kolejnych planet układu słonecznego, poznania ich nazw i porównania, co pozwoli im lepiej zrozumieć miejsce Ziemi w układzie i jej wyjątkowość.

Czas: 3 godz.

Cele: Uczeń:


Metody:


Materiały:
Literatura: Stive Parker, Planeta Ziemia, Warszawa 1991.
Carole Stott, Gwiazdy migoczą, Book House,Bydgoszcz 2004.

Notatki prelegenta

Slajdy:

 1. Wprowadzenie do tematu zajęć..

 2. Nazwy planet pochodzą od imion rzymskich bogów. Piszemy je zawsze wielką literą.

 3. Układ słoneczny jest w galaktyce drogi mlecznej. Galaktyka to system gwiezdny, składający się z miliardów gwiazd. Wszechswiat składa się z milionów galaktyk. Słońce i krążące wokół niego planety nazywamy układem słonecznym. Orbita jest ścieżką planety dookoła Słońca lub Księżyca dookoła planety. Planety nie są tak duże i gorące jak gwiazdy i nie produkują własnego światła. Słowo planeta pochodzi od greckiego słowa planetes, które oznacza wędrowca..

 4. Policzmy razem planety: 1,2,3...9. Czy znacie nazwy niektórych planet? Jak nazywa się trzecia planeta, a jak największa? Oto nazwy planet..

 5. Jak myślicie, skąd mamy wiadomości dotyczące innych planet i całego kosmosu? Astronomowie obserwują świat przez teleskopy, astronauci podróżują tam na pokładach statków kosmicznych, a do najdalszych zakątków wysyłane są sondy kosmiczne, żeby zbadać dwie najdalsze planety- Uran i Pluton, których nie dosięgaLy nawet nanailepsze teleskopy, wysłano sondę Voyager 2. Lot do Neptuna zajął jej aż 12 lat !.

 6. Jest pokryty kraterami. Są to dziury zrobione przez wielkie skałykosmiczne, które się tam rozbiły..

 7. Mimo, iż Wenus jest dopiero drugą planetą w odległości od Słońca, jest najgorętsza, a to z powodu gazów, którymi jest otoczona. Tworzą wokół niej jakby kołdrę i dlatego temperaturana tej planecie jest tak wysoka. Kiedy wysłane tam sondy miały wylądować na planecie, spłonęły!.

 8. Jak myślicie, czym Ziemia różni się od innych planet? Jest trzecią planetą i dostaje wystarczająco dużo ciepła, żeby było na niej życie. Ziemia jest jedyną planetą, na której jest życie i woda.
 9. Jego powierzchnia pokryta jest czerwoną glebą, bo skały na Marsie mają dużo żelaza.

 10. Największa planeta! Jest tak wielki, że zmieściłyby się w nim wszystkie pozostałe planety! Na powierzchni Jowisza powstają piękne wzory z wirujących chmur. Aby okrążyć Słońce Jowisz potrzebuje 12 lat.

 11. Jest najpiękniejszą planetą układu, dzięki mieniącemu się pierścieniowi, który go otacza. Pierścień składa się z lodu, skał i pyłu kosmicznego. Odłamki te są różnej wielkości- niektóre duże jak Twoja pięść, a inne takie jak dom. (u dołu pierścień)

 12. Uran, Neptun, Jowisz i Saturn są nazywane olbrzymami gazowymi. Wszystkie są bardzo duże i w większości składają się z gazów i małych materiałów skalnych. Jeden z gazów na Uranie to metan, dlatego planeta ma zielono-niebieski kolor. Uran też ma system pierścieni, ale nie tak pięknych jak Saturn.

 13. Wygląda jak duża, brudna śniegowa kula,

 14. Księżyce zbudowane są ze skał. Krążą one po orbitach wokół planet. Tylko Merkury i Wenus ich nie mają. Księżyce Jowisza są większe niż księżyc Ziemi. Wszystklie są okrągłe. Mars ma małe księżyce, które wyglądają jak stare ziemniaki. Księżyc Ziemi jest suchy i skalisty, są nna nim góry, rozpadliny, kratery. ZA dnia jest tam bardzo borąco, a w nocy niezwykle zimno. W 1969 r. naKsiężycu stanął pierwszy człowiek, amerykański astronauta-Neil Armstrong.(od prawej: księżyc Ziemi. Pozostałe:Rhea i Dione, księżyce Saturna.

Przebieg zajęć

 1. Czytanie wiersza "Ziemia". Udzielanie odpowiedzi na pytania związane ztekstem: Jak nazywa się nasza planeta? Jak wyobrażasz sobie kosmos? Co to jest wszechświat?
 2. Oglądanie mapy wszechświata, odnalezienie galaktyki Drogi Mlecznej i Układu Słonecznego.
 3. Zaproszenie dzieci do udziału w "wycieczce w kosmos", czyli prezentacji multimedialnej pt. Układ Słoneczny. Podczas oglądania: odpowiadanie na dodatkowe pytania, dzielenie się wrażeniami i wiadomościami, liczenie planet, porównywanie ich wielkości i wyglądu.
 4. Składanie strzały-rakiety z papieru według podanego wzoru. Zawody w rzucaniu rakiet: która poleciała najdalejktóra wyżej, która dłużej unosiła się w powietrzu.
 5. Odczytanie wiadomości z ostatniej chwili:"Sonda kosmiczna przesłała kolejne informacje z najdalszej częściUkładu Słonecznego. Prawdo podobnie znajduje się tam jeszcze jedna planeta. Niestety nie otrzymaliśmy dotychczas żadnych jej zdjęć."
 6. Zachęcenie uczniów do wyobrażenia sobie nowej planety, a następnie do wykonania jej projektu.Rozdanie czarnych kartonów, pasteli, plasteliny, farb i pędzli.Zwrócenie uwagi na możliwość łączenia różnych technik , dla przedstawienia swojego pomysłu.
 7. Prezentacja prac.
 8. Podsumowanie zajęć.